Polonya Nasıl Bir Ülke?

Poland

Doğası, mimarisi, ünlü pazar meydanları, yüzyıllar boyu dokusundan hiçbir şey kaybetmeyen kasabaları, tarihe tanıklık etmiş coğrafi konumu nedeniyle Polonya, son dönemde yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin en sık yöneldiği alternatiflerden biri haline gelmiştir.

Günümüzde Polonya

Başkenti: Varşova (Warsaw / Warszawa)

Nüfusu: 37.8 milyon

Yüzölçümü 312.679 km²

Komşu Ülkeler: Almanya, Çek Cumhuriyeti, Belarus, Litvanya

Resmi Dili: Lehçe

Para Birimi: Polonya Zlotisi (PLN)

Popüler Şehirleri: Varşova, Krakow, Wroclaw, Gdansk, Lodz, Poznan

 

Polonya’nın İklimi Nasıldır?

Ülkemize benzer şekilde haziran ve temmuz, sıcaklığın en yüksek olduğu aylardır; fakat Polonya’nın yaz sezonunda haftanın birkaç günü yağmurlu geçmektedir. Haziran ve temmuz aylarında hava sıcaklığı 25°C’ye kadar yükselir. Kasım ve mart ayları arasında ise kar yağar. Kış sezonunda sıcaklık -5°C’ye kadar düşer.

 

Polonya Yemek Kültürü Nasıldır?

Polonya’da en sık tüketilen gıdaların başında et ürünleri gelir. Sebzeler ise genellikle dondurulmuş olarak karşımıza çıkar. Polonya’da, başta lahana ve patates olmak üzere, ülkemizde bulunan sebzelerin tümü bulunur. Ancak Polonya’da, ülkemizin aksine, bakliyatlar pek sık tüketilmemektedir. Çorba, Polonya yemek kültürünün en temel gıdalarından bir tanesidir; bu yüzden günün her saatinde pek çok yerde çeşitli çorbaları tadabilirsiniz.

 

Bir Öğrencinin Gözünden Polonya…

  • Öğrenci yurtları son derece uygun fiyatlıdır.
  • Polonya’da öğrenci olmak, köklü üniversiteler içerisinde, alanlarında uzman profesörler öncülüğünde, akademik açıdan oldukça donanımlı hale gelmeyi beraberinde getirir.
  • Polonya üniversiteleri, öğrencilerine tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olan mavi diploma kazanma imkanı sunar.
  • Genellikle lisans (Licentacja) programlarının üç yıl ve yüksek lisans (Magisterska) programlarının iki yıl sürdüğü bir üniversite eğitim sistemi mevcuttur.
  • Üniversitelerin uygulamalı eğitimleri içeren programları, kendi projelerini uygulama imkanı sağlayarak, öğrencilerin iş dünyasına doğrudan adapte olmalarını sağlar.
  • Son yıllarda Dünya çapında ortaya çıkan gelişmeler ve dövizdeki yükselme nedeniyle, Polonya günümüzde en iyi eğitim destinasyonlarından biri olmuştur.
  • Eğer Polonya’da bir öğrenciyseniz hafta sonları farklı kültürlerden insanlarla tanışabilir, çeşitli sosyal aktivitelere katılabilirsiniz. Çeşitli müzik türlerinde verilen konserler, açık hava performansları ve yaz aylarında şehir merkezlerinde düzenlenen festivaller bu aktivitelerden sadece birkaçıdır.
  • Polonya’da yaygın olarak kullanılan ulaşım ağları, çeşitli Avrupa ülkelerine ulaşımı da içermektedir. Örneğin; Polski Bus ile Szczecin’den hareket ederek bir saat içinde Berlin’de olabilirsiniz.

Foxstudy Kalite Garantisi

Modern dünyanın akışına uyabilmek için eğitimin ve yabancı dil bilmenin önemi tartışılmazdır.

Fox Study ailesi olarak öğrencilerimize firma garantisi ile yurtdışı eğitim danışmanlığı sunuyoruz. Firmamızın felsefesi öğrencilere bu yolculukları sırasında gereken her türlü desteği vermek üzerine kurulmuştur.

Bize Ulaşın

Erken kayıt fırsatlarını kaçırmayın!