Berlin Teknik Üniversitesi

Berlin Teknik Üni.

Konum

Bugün, 1879 yılından bu yana devam eden köklü eğitim tarihi ve özellikle bilgisayar mühendisliği, mimarlık, biyoloji alanlarındaki eğitim programlarının kalitesi ile TU9 üniversitelerinden biri olan Berlin Teknik Üniversitesi’ni inceliyoruz. Berlin Teknik Üniversitesi’nde eğitim almayı düşünen öğrencilerimiz Berlin’e ve Berlin’de yaşam maliyetlerine dair yazılarımızı inceleyebilir; ayrıca bizimle iletişime geçebilirler.

 

Berlin Teknik Üniversitesi’nde Eğitim

 

 • Berlin Teknik Üniversitesi, %25’i uluslararası olmak üzere, yaklaşık 35.000 öğrencisi ve 1879’dan bu yana devam eden köklü geçmişi ile Almanya’nın TU9 üniversiteleri arasında yer alır.

TU9 Üniversiteleri Neyi İfade Eder?

Almanya’da, Dünya sıralamasında ilk 500’de bulunan 43 üniversite vardır; fakat bunlardan bazıları teknik alanlarda en üst sıralarda yer almaktadır. Almanya’nın en iyi teknoloji üniversiteleri olarak kabul gören TU9 üniversiteleri, Avrupa’nın; hatta Dünya’nın en iyi teknik üniversiteleridir.

 • Üniversite, sayısı 40’a varan uluslararası firmayla aktif olarak araştırma ve geliştirme projeleri yürütmektedir.
 • Bilgisayar mühendisliği ve makine mühendisliği eğitim programları ile ön plana çıkan üniversite, biyoloji ve mimarlık alanlarında da oldukça fazla rağbet görmektedir.

 

 

 • Avrupa’nın en donanımlı teknik üniversitelerinden biri olmasının yanı sıra kurum, her yıl onlarca öğrencisine Erasmus programına katılım imkanı sağlamaktadır.
 • Kurum, öğrencilerine 40 adet lisans ve 60 adet yüksek lisans programının da dahil olduğu 100’den fazla lisans, yüksek lisans ve doktora eğitim programı sunmaktadır. Bu eğitim programları arasında gerek İngilizce gerekse Almanca eğitim sunan programlar mevcuttur.
 • Orijinal adıyla Technische Universität Berlin (veya kısaca TUB), sağladığı eğitim programlarının kalitesi açısından Almanya’da 8. ve Dünya’da 144. sırada yer alır. Aynı zamanda üniversite, Dünya genelindeki tüm teknik üniversiteler arasında 41. sıradadır.

 

Nobel Ödüllü roketbilimci Wernher von Braun

 

 • 1960’lı yıllarda NASA’nın yönetim biriminde görev yapmış olan, 5. Satürn’ün gelişim sürecine liderlik eden ünlü bilim insanı Wernher von Braun bu üniversiteden mezun olmuştur.

 

Berlin Teknik Üniversitesi’ne Başvuru Koşulları Nelerdir?

 

 • Üniversitedeki İngilizce eğitim programlarına başvuru yapabilmek için minimum 6.5 IELTS skoru veya dengi sertifikalar gerekmektedir.
 • Almanca eğitim almak isteyenler için minimum C 1 seviyesinde Almanca yeterliliğine sahip olunduğuna dair Goethe, Telc ya da Ösd sertifikaları gerekmektedir.

 

Kampüs

 • Berlin Teknik Üniversitesi, Almanya’nın başkenti olan Berlin’in merkezinde yer alır.
 • En modern Alman şehirlerinden birinde bulunan üniversitenin öğrencileri, 150 sanat merkezi ve Dünyaca ünlü üç operayı keşfetme şansı bulacaklardır; ayrıca şehirde Dünyaca ünlü festivaller de yapılmaktadır.
 • Ulaşım ağının oldukça geliştiği Berlin’de üniversite eğitimi alacak olan öğrenciler, üniversiteden kayıt aldıktan hemen sonra, toplu taşıma araçlarını indirimli şekilde kullanmalarını sağlayan kartlara sahip olurlar.
 • Berlin’de yaşam ve konaklama, Almanya’daki diğer birçok şehre göre daha uygun fiyatlıdır.
 • Genç nüfusun oldukça fazla olduğu şehirde genel yaş profili 25-35 yaş aralığındadır.
 • Şehirde yaşayan Türk nüfusu oldukça fazla olduğu için öğrencilerin Türk lezzetlerini bulma ihtimalleri çok yüksektir. Neredeyse her mahallede bir döner salonu bulunabilir. Aynı zamanda Mc Donald’s, KFC, Pizza Hut gibi bilinen hazır yemek firmaları da şehirde sıkça karşımıza çıkmaktadır.

 

Konaklama

csm_csm_filios-sazeides-6qbtnk_GrfU-unsplash_e2e9213b13_01_38dc48c951

Öğrenci Yurdu (StudierendenWERK Berlin)

33 yurtta, 9.500 oda ve daire ile StudierendenWERK Berlin, uygun...

wg-zimmer-header-1536x1024

Öğrenci Evi (Wohngemeinschaft / WG)

Almanya'da üniversite öğrenimi gören çoğu öğrenci, birkaç kişilik gruplar halinde...

Fotoğraflar

Videolar

Foxstudy Kalite Garantisi

Modern dünyanın akışına uyabilmek için eğitimin ve yabancı dil bilmenin önemi tartışılmazdır.

Fox Study ailesi olarak öğrencilerimize firma garantisi ile yurtdışı eğitim danışmanlığı sunuyoruz. Firmamızın felsefesi öğrencilere bu yolculukları sırasında gereken her türlü desteği vermek üzerine kurulmuştur.

Bize Ulaşın

Erken kayıt fırsatlarını kaçırmayın!